Dodržování předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) patří mezi základní povinnosti všech zaměstnanců, studentů a všech ostatních osob, které se zdržují s vědomím zaměstnavatele na pracovištích a absolvovaly toto základní školení. Znalost těchto předpisů je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů.
(Občanský zákoník (OZ) §§ 415 a 420 a Zákoník práce (ZP) §§ 132)
Každý je povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a na životním prostředí.
Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povinnosti.
Péče o BOZP, znalost předpisů k zajištění BOZP a stálé zlepšování pracovního prostředí je rovnocennou a neoddělitelnou součástí plnění výrobních a ostatních pracovních úkolů.
Vyhláška úřadu bezpečnosti práce č.48/82 Sb. §§ 3 - 16)
Technická dokumentace pro výrobu, montáž, provoz, údržbu a opravy strojů, zařízení a technologií musí obsahovat požadavky na zajištění bezpečnosti práce, zásad pro kontrolu, zkoušky a revize.
O strojích, technických zařízeních a technologiích musí být vedena předepsaná provozní technická dokumentace, do které musejí být zaznamenávány všechny změny.
Stroje a technická zařízení mohou být uvedeny do provozu jen odpovídají-li příslušným předpisům a po provedení předepsaných kontrol, zkoušek a revizí.
Stroje a technická zařízení musí být po dobu svého provozu podrobována pravidelným předepsaným kontrolám, zkouškám, revizím, údržbám a opravám.
Pracoviště, stroje a technická zařízení s nebezpečím ohrožení osob musí být opatřeny bezpečnostním označením (barvy, značky, tabulky, světelné a akustické signály).
Výrobní a provozní budovy musí být udržovány ve stavu, který neohrožuje bezpečnost osob.
Podlahy musí být rovné a odolné proti poškození.
Vrata musí být ve všech polohách bezpečná a snadno ovladatelná. Otevřená křídla musí být zajištěna proti zavření. Celoskleněná křídla dveří v rámu musí být viditelně označena.
Komunikace musí být stále volné, musí mít rovný a nekluzký povrch.
Komunikace pro pěší musí mít šířku minimálně 1,1 metru.
Musí být splněny požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení při speciálních pracích a obsluhách.
(Zákoník práce (ZP) §§ 35, 73, 135, 149 až 168))
Vedoucí pracovníci jsou povinni:
Zaměstnavatelé jsou v rozsahu své působnosti povinni vytvářet podmínky pro bezpečnou a zdravotně nezávadnou práci:
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům, u nichž to vyžaduje. ochrana jejich zdraví a zdraví ostatních občanů, k bezplatnému užívání potřebné osobní ochranné pracovní prostředky.
Dbát, aby zdraví zaměstnanců nebylo ohrožováno kouřením na pracovištích. Stanovit zákaz kouření na pracovištích, kde pracují nekuřáci.
Za plnění úkolů zaměstnavatelů v péči o BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu svých funkcí.
Povinnost zaměstnavatele všestranně pečovat o BOZP se vztahuje na všechny osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jeho pracovištích.
Plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci více zaměstnavatelů, jsou tito zaměstnavatelé povinni zajišťovat koordinovaný postup pro zabezpečení BOZP.
(Občanský zákoník (OZ) §§ 415 a 420, Zákoník práce (ZP) §§ 35, 73, 135)
Zaměstnanec má právo na zajištění BOZP, na informace o rizikách jeho práce a na informace o opatřeních na ochranu před jejich působením.
Zaměstnanec je oprávněn odmítnout výkon práce, o níž má důvodně za to, že bezprostředně a vážně ohrožuje jeho život a zdraví, případně život a zdraví jiných fyzických osob.
Zaměstnanec je povinen dbát podle svých možností o svou vlastní bezpečnost a zdraví a o bezpečnost a zdraví ostatních:
(Zákoník práce (ZP) §§ 35)
Při nástupu do práce, před započetím jakékoliv pracovní činností, musí být zaměstnanec seznámen s právními a ostatními předpisy pro zajištění BOZP, které musí při práci dodržovat.
Základní seznámení, seznámení s místními podmínkami pracoviště, založení Záznamového listu BOZP a prvý zápis do něj provede vedoucí pracoviště, pracovník potvrdí svým podpisem že byl školen a že výkladu porozuměl. Vedoucí pracoviště předá tento Záznamový list bezpečnostnímu referentovi pracoviště.
Bezpečnostní referent provede případné speciální školení podle profese zaměstnance.
Každý zaměstnanec musí získat alespoň nejnižší kvalifikaci podle Vyhl. č.50/78 Sb (§ 3) - pracovník seznámený.
(Vyhláška ČÚBP a ČBÚ č. 50/78 Sb., § 3)
Pracovník seznámený - pracovník, který byl prokazatelně seznámen s předpisy o zacházení s elektrickým zařízením a byl upozorněn na možné ohrožení elektrickým proudem
Dovolené činnosti:
Zakázané činnosti:
(BHP 11/93, str. 485)
Běžnému uživateli přináší práce s počítačem z hlediska BOZP a možnosti vzniku nemoci z povolání tato rizika:
(ZP § 190, vyhlášky č. 110/75 a č. 274/90 Sb.)
Úraz v zaměstnání je nutné ihned ohlásit nejbližšímu nadřízenému
Za pracovní úraz se považuje jakékoliv poškození zdraví nebo smrt, které byly pracovníkovi způsobeny nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením vnějších vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s nimi, trvá-li pracovní neschopnost nejméně jeden den mimo den úrazu
Za přímou souvislost s plněním pracovních úkolů se však nepovažuje:
Evidence pracovních úrazů se provádí při těch úrazech, kdy nebyla způsobena pracovní neschopnost, nebo kdy délka pracovní neschopnosti nebyla ani jeden den. Úraz je nutné evidovat v Knize úrazů pro případné dodatečné sepsání Záznamu o úrazu.
Registrace pracovních úrazů se provádí při těch úrazech, kdy délka pracovní neschopnosti byla minimálně jeden den:
tísňové volání (univerzální)
112
záchranná služba
155
hasiči
150
policie - tísňové volání
158
městská policie
156